Czy można przewidzieć chorobę zanim się ona pojawi? Takie pytanie stawiamy sobie coraz częściej, gdyż jak wiadomo, łatwiej jest zadbać o profilaktykę niż potem niż się leczyć. Odpowiedzią okazuje się zaufana irydodiagnoza, czyli badanie z tęczówki oka.

Badanie z tęczówki oka


Oko i tęczówkaOd dawna wiadomo, że w oczach "widać choroby". To ogólne stwierdzenie, ponieważ widać tam znacznie więcej! Oprócz aktualnych chorób można zobaczyć tam także predyspozycje do wystąpienia choroby! Oznacza to, że możemy określić skłonność do zachorowania na daną chorobę! Zanim jeszcze choroba się ujawni, na tęczówce pojawiają się znaki, które ją zwiastują. Niekiedy są to znaki przekazywane genetycznie, przy których mówi się o tzw. nieznanym czynniku czasowym, co oznacza, że daną chorobę dziecko dziedziczy po rodzinie a od jego tryby życia i odżywiania zależy, kiedy ta choroba się uaktywni. Takimi dziedziczonymi chorobami są najczęściej: cukrzyca, nowotwory ostatniego odcinka jelita grubego, zaburzenia wątroby i woreczka żółciowego oraz dolegliwości układu moczowego

Wiedza wyczytana z tęczówki daje ogromne możliwości przy zapobieganiu choroby. W przypadku predyspozycji genetycznych możemy już od najmłodszych lat wzmacniać słabe narządy naszych pociech, by nigdy dana choroba się nie ujawniła. Co więcej, wiedząc, jakie słabe strona ma nasze dziecko, można umiejętnie pokierować jego życiem, np. osobie, które ma wyraźnie osłabione gardło i struny głosowe warto doradzić karierę piosenkarki, ponieważ bardzo szybko zacznie mieć problemy; podobnie chłopcu o słabych włóknach w tęczówce, wskazujących na osłabienie tkanki łącznej, warto doradzać zajęcia nienadwyrężające mięśnie, gdyż będą one bardziej podatne na urazy.

Druga grupa zmian tęczówkowych, już nie genetycznych ,ale tych, zwiastujących chorobę nabytą przez nas samych, również pozwala nam na skuteczne działania profilaktyczne. W tym przypadku jednak czasu na to jest nieco mniej, ale jeśli w porę odkryć nieprawidłowości, można ustrzec się przez wieloma poważnymi chorobami. Przykładami takich chorób może być miażdżyca, zaburzenia serca (w tym zawał), kamienie woreczka żółciowego, stany zapalne jelit i żołądka, choroby tarczycy (nadczynność tarczycy i niedoczynność tarczycy). Niekiedy widać także zmiany wskazujące na nowotwory, ale niestety nie jest to regułą, to znaczy nowotwór może istnieć bez znaków tęczówkowych. Chociaż jeśli sie one pojawią to jest wysokie prawdopodobieństwo jego wystąpienia! Choroby nabyte są głównie wynikiem złej diety, stresu, zatoksycznienia (papierosy, leki chemiczne, toksyny środowiskowe w miejscu pracy), czynników alergicznych.

Przykład 1


Tęczówka młodej dziewczyny, wskazująca na predyspozycje genetyczne do zmian miażdżycowych i chorób wątroby. Dodatkowo widać tu także nabyte skłonności do alergii.

Przykład 2


Tęczówka mężczyzny wskazująca na wyraźne osłabienie i zatoksycznienie organizmu, wynikające z nadużywania leków chemicznych (palmy barwnikowe wątrobowe i trzustkowe).

Powrót do góry