Predyspozycje genetyczne do alergii

Alergia na dmuchawcePodatność alergiczna, czyli nadwrażliwość organizmu na różne czynniki, może być przekazana potomstwu! Mówimy wówczas o tzw. alergii konstytucjonalnej. Wymaga ona nie tylko odczulania ale i zastosowania konstytucjonalnej terapii homeopatycznej! (zob. homeopatia).
Jeśli jedno z rodziców przejawia alergie to przekazanie tej podatności dziecku sięga 30%, z kolei jeśli oboje z rodziców są alergikami to prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się z podatnością do alergii wynosi 70%!!!

Z reguły nie dziedziczy się uczulenia na konkrety alergern, tylko ogólną wrażliwość, a raczej nadwrażliwość na rózne czynniki. Rodzice mogą mieć alergie na pomidory a dziecko będzie miało na seler. Wszystko zależy stylu życia dziecka. Istnieją jednak alergeny, które są dziedzicznone - jest to mleko i pszenica. Są to dwa najważniejsze alergeny konstytucjonalne. Pierwszy z nich należy do konstytucji homeopatycznej calcarea arbonica a drugi do arsenicum albmum. Od tych alergenów należy zaczynać każdą terapię alergii wynikającej z obciążeń genetycznych. Rozpoczęcie jej odczulaniem na inny mniej ważny alergen, no poidora czy seler, może nie przynieść trwałych efektów.

Jeśli jesteście alergikami i dopiero decydujecie się na dziecko to warto najpierw doprowadzić swój organizm do równowagi - odczulić główne alergeny. Jeśli już jesteście rodzicami i zauważacie u swojego malucha problemy ze zdrowiem to warto w porę wdrożyć terapię i zaoszczędzać mu późniejszych większych problemów! Nieleczona alergia może być groźna w skutkach i doprowadzić nawet do chorób autoimmunologicznych!!!

Powrót do góry